Blog o biznesie, strategii i transformacji cyfrowej

Wychowanie psychiczne

Dbać o swoje ciało trzeba. Ruch, bieganie, sporty. Wychowanie fizyczne. Od małego jest nam wbijane do głowy, że ciało jest ważne i dbać o nie trzeba, bo inaczej w przyszłości może nas zawieźć. A co z psychiką człowieka? O nią też dbać przecież trzeba.

W szkołach polskich brakuje dwóch przedmiotów:

W świecie rosnącej liczby samobójstw, uzależnień, osób z depresją, z nerwicami, edukacja dotycząca psychiki człowieka wydaje się niezwykle istotna. Wszystko pędzi do przodu, wymagania które sami sobie stawiamy są coraz wyższe, technologia zmienia sposób w jaki współegzystujemy z innymi, natłok informacji przytłacza. Szkoła, praca… ciągły pęd i stres.

Nam – ludziom – brakuje podstawowej wiedzy na ten temat. Na temat tego jak działa psychika, jak radzić sobie z tym, co spotyka nas lub naszych bliskich. Jak odpoczywać, co z psychiką robią używki, co może powodować stres, co się dzieje w naszych mózgach i dlaczego.

Tej edukacji brakuje dzieciom i rodzicom. Naszym bliskim i nam samym.

Niesamowite byłoby gdyby ktoś zechciał podejść do tematu bardziej kompleksowo, rozpisał plan, zaproponował, wstawił do podstawy programowej szkół. W przyszłości wszyscy, jako społeczeństwo, bardzo byśmy na tym skorzystali.

PS. Pomysł wychowania psychicznego nie jest mój, zaczerpnąłem go z wywiadu przeprowadzonego przez Agnieszkę Jucewicz z Davidem Sheffem dla Wysokich Obcasów.Subskrybuj:

%d bloggers like this: