Blog o biznesie, strategii i transformacji cyfrowej

Ci sportowcy z sukcesami

Zawsze mnie szczerze dziwi, że ludzie osiągający spektakularne sukcesy mogą mieć problemy z pozyskaniem finansowania, czy sponsorów. Przecież z jednej strony powinny ich wspierać instytucje, w ramach których działają (związki, stowarzyszenia, unie, federacje), z drugiej strony sponsorzy sami przecież powinni do nich lgnąć. Tak, nawet jeśli to, w czym są mistrzami, nie jest bardzo popularne i niespecjalnie modne.

Mistrz to mistrz. Człowiek ze spektakularnymi sukcesami to człowiek ze spektakularnymi sukcesami. Nieważne czy w czymś bardziej czy mniej widowiskowym. Najlepszy to najlepszy. Jeden z najlepszych to jeden z najlepszych. Tacy zawsze sprzedają. Takich zawsze warto mieć u swego boku.

Czytam o sytuacji Doroty Banaszczyk, mistrzyni świata w karate, bez wsparcia finansowego od nikogo.

Tak, dziwią mnie takie sytuacje bardzo. Choć po dłuższym namyśle nie wiem czemu. Przecież zawsze tak było. I (mimo, że bardzo tego bym nie chciał) dalej tak jest. I niestety będzie dopóki:

Ad1. „Na górze” muszą zasiąść ludzie, którzy mają pomysł, chęć, plan i są wystarczająco zdeterminowani do tego, by wszystko ułożyć na nowo. Wszystko, od strategii działania, przez wizję ścieżki rozwoju ludzi im „podlegających”, plany szkoleń miękkich, po budowanie sieci kontaktów wśród potencjalnych sponsorów i urzędników.

Ad2. Sami zainteresowani (a raczej ich otoczenie, bo ci powinni skupiać się przede wszystkim na szlifowaniu swoich umiejętności) muszą nabyć umiejętności budowania i utrzymywania sieci przydatnych kontaktów. To oni muszą nauczyć się rozmawiać z potencjalnymi sponsorami. To oni muszą nauczyć się rozmawiać z osobami, które mogą sprawić, by ich podopieczni mieli spokojną głowę.

Mawia się, że najważniejszą i najbardziej pożądaną cechą przedsiębiorcy jest umiejętność ściągania do siebie ludzi nietuzinkowych, utalentowanych, z potencjałem na przyszłość. To samo można powiedzieć o ludziach ze spektakularnymi sukcesami, powiedzmy sportowcami. Bycie najlepszym w swojej dziedzinie to jedno. Niemniej ważna jest jednak umiejetność ściągnięcia do swojego otoczenia ludzi utalentowanych, którzy zadbają o całą resztę.Subskrybuj:

%d bloggers like this: