Blog o biznesie, strategii i transformacji cyfrowej

Przecież to tylko wytwór naszej wyobraźni

Największym moim odkryciem ostatnich nastu miesięcy jest bez wątpienia coś, co wydaje się być rzeczą bardzo oczywistą. Naturalną wręcz.

Ja jednak sam uświadomiłem sobie to, a może lepiej by było powiedzieć: unaoczniły to sobie dopiero po przeczytaniu książki Sapiens, autorstwa Yuval Noah Harari.

Mówię tu o tym, czym są w rzeczywistości „twory” nas otaczające, nie będące naturalnymi elementami wszechświata, a które są jednak tak właśnie przez nas traktowane. Firmy, spółki, korporacje… państwa. Przywykliśmy już do tego, że mieszkamy w mieście X i kraju Y. Że pracujemy w firmie Z. Przywykliśmy już do tego, że coś tak nienamacalnego jak firma, może mieć nawet osobowość. Osobowość prawną. Że firmę możemy pozwać do sądu, że firma ma swoje własne podatki, że ma swoje „miejsce zamieszkania”, że ma swoje pieniądze. Tak jakby była jednym z nas. Jakby była innym człowiekiem. Albo zwierzęciem, albo chociaż jakąś istotą żywą. W rzeczywistości jednak nie jest ona nawet częścią przyrody nieożywionej.

Firma, czy choćby państwo, jest wytworem naszej wyobraźni. Czymś na co się umówiliśmy, że jest i istnieje.

Swoją drogą, to jest ponoć coś, co wyróżnia nas – ludzi – na tle wszystkich zamieszkujących naszą planetę zwierząt. To, że sobie coś wymyślamy. I że gdy już to sobie wymyślimy, to w to wierzymy, wokół tego czegoś się jednoczymy, z tym czymś się utożsamiamy.

Każdemu czasem polecam sobie o tym przypomnieć. O tym, że spółka, w której pracujemy, biznes, który budujemy, mimo swojej osobowości prawnej, tak naprawdę jest po prostu swoistym wytworem naszej wyobraźni. I gdyby opowiedzieć o niej swojemu psu, kotu, czy innemu napotkanemu niedźwiedziowi – ten pewnie spojrzałby na nas z politowaniem i odszedł w siną dal. Takie postawienie sprawy naprawdę zmienia optykę.


PS. Osobiście polecam Sapiensa. Jedna z lepszych książek, jakie czytałem od dawna. Homo Deus też zły nie był, ale Sapiens bije go jednak na głowę.Subskrybuj:

%d bloggers like this: