Blog o biznesie, strategii i transformacji cyfrowej

Nie każdy nadaje się na managera

Nie każdy nadaje się na managera.

Jest takie popularne, często wyśmiewane pytanie, w którym lubują się rekruterzy.

„Kim chcesz być za 5 lat?”

Ja używam innych słów do zadania tego pytania: w którą stronę chcesz się rozwijać? Czy bardziej interesuje cię bycie managerem, zarządzanie ludźmi, projektami lub procesami, czy bardziej interesuje cię bycie specjalistą, ekspertem, osobą z ogromną specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem?

I bardzo to pytanie lubię.

Rozmawiam z wieloma ludźmi młodymi stażem. Gdy pytam ich o to kim chcieliby być, większość z nich mówi mi, że interesuje ich bycie managerem.

Większości ludzi wydaje się, że bycie managerem to szczyt, na który wspiąć się powinien każdy szanujący się pracownik dowolnej firmy z dowolnej branży. A to błąd. I to ogromny.

Nie każdy nadaje się na managera. Nie każdy powinien nim być. Tak jak nie każdy nadaje się do pracy umysłowej, tak nie każdy nadaje się do pracy fizycznej. Tak jak nie każdy powinien iść na studia, czy też nie każdy powinien je kończyć.

Są ludzie, którzy mają potencjał, by być doskonałymi specjalistami, ekspertami w swoich dziedzinach. I oni w stronę managementu iść nie powinni. Są też ludzie, którzy lepiej czują się w organizowaniu, prowadzeniu i koordynowaniu – oni być może powinni zarządzania spróbować.

Nic na siłę.


Swego czasu pisałem też o pracy w korpo.Subskrybuj:

%d bloggers like this: