Blog o biznesie, strategii i transformacji cyfrowej

Jak założyć swój podcast na iTunes? (Apple Podcasts)

Ostatnio miałem przyjemność wystartować z własnym podcastem. Dziś więc dzielę się swym doświadczeniem i wiedzą jak to zrobić. Jak założyć swój podcast i umieścić go w iTunes?

Rzecz jest dosyć prosta. Tak naprawdę w całym procesie nie zaskoczyło mnie nic, poza jedną (ostatnią) czynnością. Ale o niej za chwilę.

Startujemy.

Krok 1: Przygotowanie materiałów

Najważniejsze: nagrywamy pierwszy odcinek (nie ma sensu odpalać podcastu bez pierwszego odcinka). Montujemy go i przygotowujemy do publikacji.

Teraz spisujemy sobie wszystkie informacje na temat podcastu: tytuł, opis, tagi oraz tworzymy dla niego logo.

Krok 2: RSS Feed

Aby dodać podcast do iTunes potrzebujemy adresu do pliku w formacie RSS (podobnie jak przy blogach). W tym pliku znajdować się powinny informacje na temat samego podcastu (tytuł, opis, język, logo itd), jak i o poszczególnych odcinkach (tytuły odcinków, opisy itd). Co dokładnie w tych RSSach powinno się znaleźć opisane jest tutaj.

Możemy RSSa do podcastu stworzyć samemu, jak i umieścić poszczególne odcinki na swoim serwerze, ale moim zdaniem – nie ma to większego sensu.

Lepiej jest skorzystać z jednego z serwisów, które dają możliwość uploadu kolejnych odcinków, jak i same generują RSSy odpowiednie dla iTunes. Serwisów takich jest całkiem sporo. Ja skorzystałem z SoundCloud i generalnie jestem zadowolony.

Krok 3: Upload pierwszego odcinka

Wrzucasz pierwszy odcinek w wybrane przez siebie miejsce (na swój serwer lub do wybranego serwisu). W moim przypadku: do SoundClouda.

Krok 4: Test i walidacja

Gdy już pierwszy odcinek podcastu jest online – bierzemy adres naszego RSS feeda. Oto skąd wziąć adres RSS feeda w SoundCloud.

Gdy już adres mamy – sprawdzamy, czy wszystko z nim w porządku. Można to zrobić bezpośrednio w iTunes lub korzystając z zewnętrznych walidatorów. Ja skorzystałem z validator.w3.org/feed.

Jeśli walidator mówi, że wszystko w porządku – przystępujemy do „oficjalnej” walidacji. Walidację tę robimy już bezpośrednio w Podcasts Connect. Wchodzimy więc na podcastsconnect.apple.com, logujemy się na swoje konto w Apple (korzystając ze swojego Apple ID), dodajemy podcast i klikamy w 'Validate’. O tutaj jest szczegółowa instrukcja jak to zrobić.

Na widoku z wynikiem walidacji sprawdzamy czy wszystko jest w porządku. Zarówno jeśli chodzi o informacje o samym podcaście, jak i o pierwszy odcinek.

Jeśli tak – przechodzimy do następnego kroku.

Krok 5: Submitujemy podcast do iTunes Store

Po walidacji w Podcasts Connect mamy możliwość zasubmitowania podcastu. Robimy to klikając w przycisk 'Submit’. O tu jest szczegółowa informacja jak to zrobić.

Po zasubmitowaniu nasz podcast dostaje status 'Submitted for Review’, a my dostajemy maila, że już za chwilę nasz podcast zostanie sprawdzony przez pracownika Apple.

Krok 5 - jak założyć podcast

Krok 6: Czekamy

Mija kilka godzin. W moim przypadku było to jakieś 5 godzin. Po tym czasie – o ile pracownik Apple stwierdził, że podcast jest w porządku – dostajemy maila z informacją o tym, że podcast został sprawdzony i jest ok.

Krok 6 - jak założyć podcast

Krok 7: Upubliczniamy podcast

I tu pierwszy raz coś mnie zaskoczyło. Wyszedłem z założenia, że skoro napisali mi w mailu, że wszystko jest ok, podcast jest dostępny pod adresem X i za 2 dni będzie w iTunes, to faktycznie tak będzie.

Tymczasem po mniej więcej tygodniu ciągle w iTunes go nie było, a sam adres nie działał.

Napisałem do supportu Apple’a (za trzecim razem znalazłem w końcu prawidłowy adres, na który należy pisać) i dostałem informację zwrotną.

Krok 7 - jak założyć podcast

Aaaaa, a więc trzeba jeszcze coś zrobić…

Klikamy więc w 'Unhide Podcast’ i czekamy.

Po kilku godzinach nasz podcast jest dostępny w iTunes Store i każdy może go słuchać.

Parę dodatkowych, pomocnych informacji

Po pierwsze: warto zapoznać się z tym, co opisane zostało tutaj. Znajdziecie tam cały proces dodawania podcastu opisany przez Apple’a.

Po drugie: warto znać adres mailowy podcastssupport (at) apple.com. To jest adres supportu podcastowego Apple’a. Odpowiadają w przeciągu kilku godzin od napisania, więc nie jest źle.


A jeśli szukasz podcastów do słuchania, zachęcam do subskrybowania tego :)Subskrybuj:

%d bloggers like this: