trendy-biznesowe-2021-2022

Ubiegły rok był dość – nazwijmy to – ciekawy. W wyniku światowej pandemii, byliśmy świadkami wielu przetasowań w gospodarce. Wiele firm straciło, cześć biznesów zyskało. I trudno oprzeć się wrażeniu, że ci, którzy na pandemii i zmianach z niej wynikających skorzystali, dalej będą rosnąć w bardzo przyzwoitym tempie.

 

Trendy biznesowe 2021-2022

 

Wszak wiadomym jest, że pewne zmiany w zachowaniach i przyzwyczajeniach już się dokonały. Tak samo dość oczywistym wydaje się fakt, że ta transformacja, która już się dokonała, nie będzie się cofała.

Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie: co będzie rosło w ciągu kolejnych 12 miesięcy? Jakie trendy biznesowe 2021-2022 będą nam zaprzątały głowę? Jakich trendów będziemy świadkami i czego możemy się spodziewać?

Poniżej przedstawiam moją subiektywną listę trendów biznesowych na najbliższe dwanaście miesięcy. Listę biznesów, branż, czy segmentów rynku, na które sam stawiam czas i pieniądze. I którym i Tobie polecam się przyjrzeć trochę bliżej.

Trendy biznesowe 2021 – 2022

Konkretnie będzie ich 12. Po jednym na każdy miesiąc najbliższych dwunastu. Bo czemu by nie. I wszystkim im będę się przyglądał bacznie i trochę dokładniej opisywał wraz z upływem czasu.

A ten artykuł, wraz z pojawianiem się kolejnych wpisów, będę aktualizował o dodatkowe informacje i linki do pozycji, które znacznie mocniej wprowadzają w temat konkretnych trendów.

Przejdźmy więc do konkretów. Nie ma co czekać dłużej.

Micro-marketplace lub inaczej niche marketplace. Po polsku marketplace niszowy lub marketplace dla niszy

Przez lata wydawało się, że jedynym dobrym i mającym szanse na powodzenie modelem marketplace’owym jest ten, który mówi: musisz mieć wszystko. All or nothing. Daleko nie szukając, najlepszymi przykładami tego typu firm są Amazon, Aliexpress, Allegro, czy eBay.

I tak jak oczywiście dalej tego typu biznesy są niesamowicie popularne, tak jednak z czasem okazało się, że marketplace’y wyspecjalizowane w jednej konkretnej niszy mogą być nie mniej popularne. Ogromne biznesy takie jak Uber, Lyft, Etsy, czy Airbnb to potwierdziły.

Dziś jednak idziemy jeszcze o krok dalej. I tym samym pojawia się w naszym otoczeniu coraz więcej marketplace’ów jeszcze bardziej wyspecjalizowanych i niszowych. I tak pojawiają się miejsca gdzie wynajmiesz tylko konkretny typ pojazdu, kupisz produkt od konkretnych wyspecjalizowanych dostawców, jednego konkretnego rodzaju, czy w końcu zainwestujesz w firmę z konkretnego segmentu rynku. W ciągu najbliższych dwunastu miesięcy trend ten będzie się tylko nasilał.

Moja inwestycja w tym obszarze: deor.pl

PetTech lub inaczej PeTech, AnimalTech. Po polsku technologia w służbie zwierząt

Zwierzęta od zawsze nam – ludziom – towarzyszyły. W ostatnich latach jednak, a w poprzednim pandemicznym roku w szczególności, ich znaczenie rosło jeszcze bardziej. Na zwierzęta wydajemy coraz więcej, a firmy i dobre fundusze inwestycyjne to widzą.

Dlatego też powstaje w tym obszarze coraz więcej biznesów, a te które już są na rynku rosną jak na drożdżach. Powstają nowe produkty, usługi i wszelkiej maści technologiczne innowacje. W konsekwencji zaś cały segment rynku rośnie i rósł będzie w niesamowitym tempie. PetTech to na mojej liście trendów biznesowych 2021-2022 zajmuje bardzo wysoką pozycję.

Moje inwestycje w tym obszarze: deor.pl, stipl.pl.

EduTech lub inaczej EdTech. Po polsku technologia w służbie edukacji

Szkolenia online, webinary, konferencje, podcasty edukacyjne – wszystko to towarzyszy nam już od dłuższego czasu. Nie sposób jednak wspomnieć o trendach biznesowych 2021-2022 bez wspomnienia o EdTechu. Z uwagi na lockdowny, zamknięte szkoły, konieczność pracy z domu itp, obszar ten rozrósł się w szalonym tempie. I rósł będzie dalej. Z jednej strony ludzie przekonali się, że na odległość edukacja również jest możliwa, z drugiej zaś strony – nie oszukujmy się, zbyt szybko nie wrócimy do tego, co wcześniej nazywaliśmy normalnością.

Przez wiele kolejnych miesięcy będziemy zmuszeni do tego, by częściej komunikować się zdalnie i tak też samo się uczyć. A później, gdy już nie będzie takiej konieczności, będziemy to robić z wygody.

Lista trendów biznesowych 2021-2022 bez EduTech byłaby na pewno niepełna.

Moje inwestycje w tym obszarze: travicon.pl

Usługi subskrypcyjne, nie tylko SaaS. Po polsku usługi abonamentowe. Znane też jako usługi recurringowe

Nie od dziś wiadomo, że subskrypcja to świetny model biznesowy. Łatwy do predykcji, a przy tym atrakcyjny dla klienta (bo opłata na dziś jest mniejsza, a usługa często natychmiastowa), i nie mniej atrakcyjny dla sprzedawcy (bo przychód powtarzalny i LTV wyższe). Odkryły to praktycznie wszystkie firmy technologiczne, które od lat inwestują w transformację swoich produktów i usług w sprzedaż w modelu SaaS.

Odkryły to też jednak i firmy z innych branż. E-commerce’y, marketplace’y, edukacja, consulting i wiele więcej.

W najbliższych 12 miesiącach usług subskrypcyjnych będzie więcej niż w roku ubiegłym. A w kolejnych latach znów więcej. Ten trend tak szybko (o ile w ogóle kiedykolwiek) się nie odwróci. W abonamencie będzie można kupić niemal wszystko.

Moje inwestycje w tym obszarze: czarnasiekiera.pl, deor.pl, stipl.pl, travicon.pl

Bezpieczeństwo, cybersecurity, ale również AML, antifraud. Po polsku cyberbezpieczeństwo i ochrona przed włamaniami, ale również ochrona przed praniem pieniędzy, oszukańczymi transakcjami, czy kradzieżą tożsamości

Wraz ze stale rosnącą liczbą usług zdalnych, z których korzystamy my wszyscy codziennie, wzrasta też liczba prób włamań, czy danych, na które pokusiłby się niejeden cyber włamywacz. Po roku 2020, w którym w szalonym tempie wzrosła liczba osób na co dzień korzystających z Internetu, w nim pracujących, przez niego zamawiających produkty, w nim płacących, w nim po prostu żyjących, zapotrzebowanie na usługi związane z cyberbezpieczeństwem wzrosło bardzo mocno.

A wszystko to, co określa się mianem cybersecurity będzie bez dwóch zdań bardzo mocną pozycją na liście trendów na najbliższe miesiące.

Moje inwestycje w tym obszarze: na ten moment nic konkretnego, ale doradzam tego typu firmom w ramach zielinski&co

FinTech. Po polsku technologie i usługi finansowe

FinTech niewątpliwie jest trendem, który trzyma się mocno od lat. Sam byłem częścią PayTechu (którego zaliczam do szerokopojętej branży FinTechowej) przez ostatnie 10+ lat. Mogę więc tylko potwierdzić jak bardzo ta branża się rozwinęła na przestrzeni czasu.

W latach 2021-2022 niewątpliwie bardzo dużym trendem będzie nie tyle PayTech, co wszystko to, co związane z PSD2 i Open Banking (czyli tzw. otwartą bankowością) oraz „banki przyszłości”, czyli nowe rodzaje banków, które nie mają wiele wspólnego z oldschoolowymi konglomeratami, znanymi z ulic światowych miast.

Moje inwestycje w tym obszarze: wcześniej paylane, teraz chwilowo się przyglądam z zewnątrz.

Blockchain. Po polsku blockchain

Nie jest to trend nowy. Od lat się o nim mówi. Na mówieniu jednak poniekąd się kończyło i teoretyzowaniu jak bardzo blockchain zmienić może i zmieni naszą rzeczywistość. No więc powoli to stwierdzenie „zmieni” faktycznie staje się rzeczywistością i choć jeszcze blockchain na salony nie wszedł, najprawdopodobniej lada chwila stanie się częścią naszej codzienności.

Trendy biznesowe 2021-2022 byłyby niekompletne bez blockchaina. A coś mi też mówi, że na samych najbliższych dwunastu miesiącach może się tu nie skończyć.

Moje inwestycje w tym obszarze: póki co jeszcze brak

Cryptocurrency. Po polsku kryptowaluty, bitcoiny itp

„Zwykły człowiek” o ile w ogóle coś o kryptowalutach słyszał, to raczej w kontekście bitcoina. Oraz doniesień medialnych mówiących o nowym wynalazku, którego nikt nie rozumie i z którego korzystają w Internecie dzieciaki i przestępcy do płacenia za nie-do-końca legalne produkty i usługi. Taka była narracja.

Ta jednak powoli się zmienia, a ludzie dostrzegają, że kryptowaluty to trend znacznie większy niż mogłoby się komukolwiek jeszcze niedawno wydawać. To jest coś, co rozwija się w zawrotnym tempie; z czego korzysta coraz więcej ludzi; wokół czego powstają niesamowite biznesy.

To jest coś, co ma faktyczną szansę konkurować z… pieniądzem. Może jeszcze nie w 2021 r, ale już bardzo, bardzo niedługo.

Moje inwestycje w tym obszarze: póki co jeszcze brak

Omnichannel experience. Po polsku omnikanałowe lub wielokanałowe doświadczenie

Trend, który widać w wielu obszarach gospodarki. Ja go szczególnie mocno w ostatnich latach zaobserwowałem w PayTechu. To jest jednak trend znacznie szerszy niż sama płatność. To jest trend, który tyczy się całego szerokopojętego retailu.

Dziś każdy dostawca produktów chce być fizycznie w galerii handlowej, w naszym telefonie komórkowym w aplikacji, mieć swój sklep internetowy, oferować swoje usługi w popularnym marketplace’ie. I wszystkie te miejsca mają ze sobą rozmawiać i wymieniać się informacjami. Wszystkie te miejsca mają mieć pojedyncze punkty styku, które ze sobą rozmawiają i przekazują sobie dane.

Dziś każdy brand chce być wszędzie i „wyskakiwać z lodówki”. A to całe „wszędzie” ma być połączone w zgrabną sieć połączeń, na bazie której można profilować, uczyć się i wyciągać wnioski.

Moje inwestycje w tym obszarze: doradzam w ramach zielinski&co

Big data analytics, management, data visualisation. Po polsku operowanie na ogromnych zbiorach danych i informacji

Trend absolutnie nie taki nowy i mówi się o nim od lat. Nie tylko zresztą mówi, bo i działa się w nim bardzo intensywnie od dłuższego czasu.

W najbliższych miesiącach będzie on jednak jeszcze bardziej zauważalny i jeszcze mocniej eksplorowany. Czy to z uwagi na pandemiczny rok 2020 i nasze przeniesienie codzienności do Internetu (a co za tym idzie mamy więcej danych do analizy); czy to z uwagi na wszędobylski omnichannel.

Operowanie na ogromnych zbiorach danych i informacji, ich przetwarzanie, analizowanie, ich wizualizacja, czy w końcu wyciąganiu na ich podstawie wniosków, które pozwolą nam osiągnąć cel, czy zoptymalizować działania – niewątpliwie będzie to bardzo mocny trend biznesowy na 2021-2022.

Moje inwestycje w tym obszarze: doradzam w ramach zielinski&co

BioTech. Po polsku technologia w służbie zdrowia, medycyny, biologii

Od wielu lat technologia wspiera rozwój medycyny. Jest to oczywiście niezaprzeczalny fakt. Niemniej to, co się wydarzyło w roku 2020 przy okazji szukania szczepionki na koronawirusa (to, jak szybko ją się dzięki technologii udało wynaleźć) pokazało dobitnie jak bardzo perspektywiczna jest to branża.

Samo wyszukiwanie szczepionki to jedno. BioTech w 2020 r to był jednak obszar, w którym wydarzyło się znacznie, znacznie więcej. A w 2021-2022 zainteresowanie tą branżą będzie jeszcze większe. Zwiększone inwestycje powinny ją pchnąć dużo bardziej do przodu.

Moje inwestycje w tym obszarze: póki co jeszcze brak

Voice. Po polsku głos i usługi głosowe i/lub sterowane głosem

Mówi się od lat o tym jak bardzo usługi sterowane głosem zmienią naszą rzeczywistością. Sam nie raz powtarzałem, że voice is the next big thing.

Póki co jednak tak się nie stało. Ciężko jednak oprzeć się wrażeniu, że ten moment w końcu nadejdzie. Rozwój autonomicznych asystentek, chatboty sterowane głosem, zupełnie inne nawyki młodszych generacji (i sposób korzystania przez nich z urządzeń i technologii) – wszystko to wskazuje na to, że moment, w którym sterowanie mową będzie naszą codziennością, jest już tuż za rogiem. I czeka tylko na dogodną chwilę, by się nam na głos przedstawić.

Moje inwestycje w tym obszarze: doradzam w ramach zielinski&co

Co jeszcze będzie częścią trendów biznesowych 2021-2022?

Tego oczywiście nie wie nikt. Ale powyższe pozycje niewątpliwie będą wiodły tutaj prym.

Podziel się tym artykułem ze znajomymi:

newsletter zielinski

Na co dzień edukujemy i pomagamy

Zapisz się do listy mailingowej i bądź członkiem społeczności ponad 1000+ subskrybentów zainteresowanych tematami FinTech i marketplace.

Nie wysyłamy niechcianych treści. Zawsze też możesz się szybko i bezpiecznie z listy wypisać.

One Comment

Comments are closed.

Strategia

Go-to-market strategy, strategie biznesowe, IT, marketingowe, płatnościowe

Strategia w FinTech

Strategia w marketplace

Marketing

Od strategii, po wdrożenie. Działania digital marketingowe dedykowane branży FinTech i marketplace.

FinTech marketing

Marketplace marketing

Regulacje

Consulting, doradztwo i wdrożenie. Od krajowych i międzynarodowych regulacji, po standardy i zalecenia branżowe.

Regulacje w FinTech

Regulacje w marketplace

Software development

Od prostych narzędzi, po ogromne rozproszone systemy transakcyjne. Projektowanie, wytwarzanie, wdrożenie.

FinTech software development

Marketplace software development