Karol Zielinski

Zawsze mnie szczerze dziwi, że ludzie osiągający spektakularne sukcesy mogą mieć problemy z pozyskaniem finansowania, czy sponsorów. Przecież z jednej strony powinny ich wspierać instytucje, w ramach których działają (związki, stowarzyszenia, unie, federacje), z drugiej strony sponsorzy sami przecież powinni do nich lgnąć. Tak, nawet jeśli to, w czym są mistrzami, nie jest bardzo popularne i niespecjalnie modne.

Mistrz to mistrz. Człowiek ze spektakularnymi sukcesami to człowiek ze spektakularnymi sukcesami. Nieważne czy w czymś bardziej czy mniej widowiskowym. Najlepszy to najlepszy. Jeden z najlepszych to jeden z najlepszych. Tacy zawsze sprzedają. Takich zawsze warto mieć u swego boku.

Czytam o sytuacji Doroty Banaszczyk, mistrzyni świata w karate, bez wsparcia finansowego od nikogo.

Tak, dziwią mnie takie sytuacje bardzo. Choć po dłuższym namyśle nie wiem czemu. Przecież zawsze tak było. I (mimo, że bardzo tego bym nie chciał) dalej tak jest. I niestety będzie dopóki:

  • „na górze” (w związkach, federacjach, uniach, czy w końcu w ministerstwie) zasiadać będą ludzie niezainteresowani głębokimi reformami
  • sami zainteresowani, a przede wszystkim ich otoczenie, nie nauczą się rozmawiać z potencjalnymi sponsorami i pozyskiwać od nich finansowania

Ad1. „Na górze” muszą zasiąść ludzie, którzy mają pomysł, chęć, plan i są wystarczająco zdeterminowani do tego, by wszystko ułożyć na nowo. Wszystko, od strategii działania, przez wizję ścieżki rozwoju ludzi im „podlegających”, plany szkoleń miękkich, po budowanie sieci kontaktów wśród potencjalnych sponsorów i urzędników.

Ad2. Sami zainteresowani (a raczej ich otoczenie, bo ci powinni skupiać się przede wszystkim na szlifowaniu swoich umiejętności) muszą nabyć umiejętności budowania i utrzymywania sieci przydatnych kontaktów. To oni muszą nauczyć się rozmawiać z potencjalnymi sponsorami. To oni muszą nauczyć się rozmawiać z osobami, które mogą sprawić, by ich podopieczni mieli spokojną głowę.

Mawia się, że najważniejszą i najbardziej pożądaną cechą przedsiębiorcy jest umiejętność ściągania do siebie ludzi nietuzinkowych, utalentowanych, z potencjałem na przyszłość. To samo można powiedzieć o ludziach ze spektakularnymi sukcesami, powiedzmy sportowcami. Bycie najlepszym w swojej dziedzinie to jedno. Niemniej ważna jest jednak umiejetność ściągnięcia do swojego otoczenia ludzi utalentowanych, którzy zadbają o całą resztę.

Podziel się tym artykułem ze znajomymi:

newsletter zielinski

Na co dzień edukujemy i pomagamy

Zapisz się do listy mailingowej i bądź członkiem społeczności ponad 1000+ subskrybentów zainteresowanych tematami FinTech i marketplace.

Nie wysyłamy niechcianych treści. Zawsze też możesz się szybko i bezpiecznie z listy wypisać.

Strategia

Go-to-market strategy, strategie biznesowe, IT, marketingowe, płatnościowe

Strategia w FinTech

Strategia w marketplace

Marketing

Od strategii, po wdrożenie. Działania digital marketingowe dedykowane branży FinTech i marketplace.

FinTech marketing

Marketplace marketing

Regulacje

Consulting, doradztwo i wdrożenie. Od krajowych i międzynarodowych regulacji, po standardy i zalecenia branżowe.

Regulacje w FinTech

Regulacje w marketplace

Software development

Od prostych narzędzi, po ogromne rozproszone systemy transakcyjne. Projektowanie, wytwarzanie, wdrożenie.

FinTech software development

Marketplace software development