Karol Zielinski

Największym moim odkryciem ostatnich nastu miesięcy jest bez wątpienia coś, co wydaje się być rzeczą bardzo oczywistą. Naturalną wręcz.

Ja jednak sam uświadomiłem sobie to, a może lepiej by było powiedzieć: unaoczniły to sobie dopiero po przeczytaniu książki Sapiens, autorstwa Yuval Noah Harari.

Mówię tu o tym, czym są w rzeczywistości „twory” nas otaczające, nie będące naturalnymi elementami wszechświata, a które są jednak tak właśnie przez nas traktowane. Firmy, spółki, korporacje… państwa. Przywykliśmy już do tego, że mieszkamy w mieście X i kraju Y. Że pracujemy w firmie Z. Przywykliśmy już do tego, że coś tak nienamacalnego jak firma, może mieć nawet osobowość. Osobowość prawną. Że firmę możemy pozwać do sądu, że firma ma swoje własne podatki, że ma swoje „miejsce zamieszkania”, że ma swoje pieniądze. Tak jakby była jednym z nas. Jakby była innym człowiekiem. Albo zwierzęciem, albo chociaż jakąś istotą żywą. W rzeczywistości jednak nie jest ona nawet częścią przyrody nieożywionej.

Firma, czy choćby państwo, jest wytworem naszej wyobraźni. Czymś na co się umówiliśmy, że jest i istnieje.

Swoją drogą, to jest ponoć coś, co wyróżnia nas – ludzi – na tle wszystkich zamieszkujących naszą planetę zwierząt. To, że sobie coś wymyślamy. I że gdy już to sobie wymyślimy, to w to wierzymy, wokół tego czegoś się jednoczymy, z tym czymś się utożsamiamy.

Każdemu czasem polecam sobie o tym przypomnieć. O tym, że spółka, w której pracujemy, biznes, który budujemy, mimo swojej osobowości prawnej, tak naprawdę jest po prostu swoistym wytworem naszej wyobraźni. I gdyby opowiedzieć o niej swojemu psu, kotu, czy innemu napotkanemu niedźwiedziowi – ten pewnie spojrzałby na nas z politowaniem i odszedł w siną dal. Takie postawienie sprawy naprawdę zmienia optykę.


PS. Osobiście polecam Sapiensa. Jedna z lepszych książek, jakie czytałem od dawna. Homo Deus też zły nie był, ale Sapiens bije go jednak na głowę.

Podziel się tym artykułem ze znajomymi:

newsletter zielinski

Na co dzień edukujemy i pomagamy

Zapisz się do listy mailingowej i bądź członkiem społeczności ponad 1000+ subskrybentów zainteresowanych tematami FinTech i marketplace.

Nie wysyłamy niechcianych treści. Zawsze też możesz się szybko i bezpiecznie z listy wypisać.

One Comment

  1. […] nie do końca tak jest. Firma bowiem to abstrakcyjny twór prawny. Firma to organizacja składająca się z właścicieli, jakiejś formy zarządu, pracowników itp. […]

Comments are closed.

Strategia

Go-to-market strategy, strategie biznesowe, IT, marketingowe, płatnościowe

Strategia w FinTech

Strategia w marketplace

Marketing

Od strategii, po wdrożenie. Działania digital marketingowe dedykowane branży FinTech i marketplace.

FinTech marketing

Marketplace marketing

Regulacje

Consulting, doradztwo i wdrożenie. Od krajowych i międzynarodowych regulacji, po standardy i zalecenia branżowe.

Regulacje w FinTech

Regulacje w marketplace

Software development

Od prostych narzędzi, po ogromne rozproszone systemy transakcyjne. Projektowanie, wytwarzanie, wdrożenie.

FinTech software development

Marketplace software development