Podcasts

Podcasty to jedno z moich osobistych odkryć ostatnich lat. Odpalałem podcasty przy każdej jednej mojej podróży, przy każdym dojeżdżaniu i wracaniu do biura. W ostatnich latach wyszukiwałem ich namiętnie i słuchałem, słuchałem, słuchałem. Dziś zresztą dalej tak robię.

Dzisiaj też podliczyłem sobie ile czasu poświęciłem na ich słuchanie w ciągu ostatniego roku (2015). Ponad 200 godzin! Wow! Sporo tego. A im dłużej ich słuchałem, tym więcej na ich temat się uczyłem.

[UPDATE] Dziś zaś jest rok 2017, a ja dalej ich słucham. Wręcz nawet więcej niż kiedyś.

Podcasty są jak audycje radiowe. Te lepsze audycje.

Podcasty znajdziesz praktycznie na każdy temat. Znajdziesz podcasty po polsku, po angielsku, niemiecku, francusku, czy hiszpańsku. Znajdziesz podcasty o modzie, o technologii, o biznesie, o podróżach. Znajdziesz podcasty prowadzące przez bardzo znanych i lubianych. Znajdziesz takie, które prowadzone są przez niszowych, jeszcze nie do końca znanych autorów. Znajdziesz takie, prowadzone przez firmy. Duże i małe.

Są takie, które bawią. Takie, które uczą. Takie, które motywują i inspirują. Takie, które śmieszą.

Dobrze poszukasz, a na pewno coś ciekawego znajdziesz.

Podcasty są jak audycje radiowe. Dobre audycje. W dodatku sam decydujesz o czym chcesz posłuchać i kiedy chcesz to zrobić.

Jak szukać podcastów? Jak słuchać podcastów?

Mój zestaw jest banalnie prosty. iPhone + iTunes (w sumie to aplikacja Podcasts zainstalowana fabrycznie na iPhonie). Można też oczywiście skorzystać z dowolnego innego urządzenia z zainstalowaną aplikacją Podcasts (ona ma dostęp do biblioteki podcastów w Apple/iTunes/Apple Podcasts). Lub też skorzystać z dowolnej innej aplikacji do słuchania podcastów (np. Stitcher).

Większość podcastów dostępna jest też do pobrania w formie mp3 (lub też da się je odtworzyć na stronie dzięki web playerom). Na innych urządzeniach też więc podcastów spokojnie posłuchasz.

Jak szukać? Przede wszystkim w iTunesie/Apple Podcasts (lub też ewentualnie w innym katalogu podcastów, np w Stitcherze). Ogromna baza podcastów o każdej tematyce. Praktycznie każdego, kto prowadzi swój podcast tam znajdziesz. Podzielone na kategorie, posortowane wg. popularności, daty stworzenia itd. Parę kliknięć, parę subskrypcji i słuchania masz na kilka miesięcy do przodu.

Podcasty są od przekazywania „wiedzy miękkiej”

Ciężko jest mi wyobrazić sobie podcast w formie warsztatu. Na temat czysto techniczny, wymagający robienia czegoś w trakcie jego słuchania. Podcast uczący programowania? Ciężka sprawa. Co innego opowiadać o trendach w programowaniu, o wadach i zaletach danego języka programowania. A co innego dyktować linijki kodu do mikrofonu. Co innego robić tutorial w formie audio.

To się po prostu nie sprawdzi.

A to wszystko z dwóch prostych powodów…

Po pierwsze, forma audio nie sprzyja przekazywaniu takiej wiedzy. Stricte techniczne tematy trzeba pokazać. Wyobraź sobie, że podcast miałby Cię nauczyć wykorzystania konkretnego filtru w Photoshopie. Tu trzeba wskazać palcem w co dokładnie trzeba kliknąć, po czym w co innego kliknąć, po czym co wpisać w poszczególne pola formularza na ekranie. Podcast (cokolwiek w formie audio w ogóle) ci tego nie pokaże.

Po drugie, z uwagi na to kiedy podcastów się słucha. Jak pokazują badania – tak jak jeszcze kilka lat temu podcastów słuchało się wyłącznie na komputerach, tak teraz… słuchawki do uszu, play na telefonie i w drogę. Bo podcastów coraz częściej słucha się teraz na telefonie, w samochodzie, autobusie, czy pociągu. A do tego na siłowni i w trakcie pracy. W 2012 roku 1/5 wszystkich posiadaczy smartphone’ów słuchała podcastów.

One in four podcast consumers plug their MP3 players or smartphones into their car audio system „nearly every day”

Patrząc z kolei na wyniki jeszcze nowszych badań, widać wyraźnie, że od 2013 do 2014 roku liczba użytkowników słuchających podcastów na urządzeniach mobilnych wzrosła z 34% do 51%, zaś liczba słuchających na komputerach spadła z 64% do 46%. Badania są przeprowadzone na Amerykanach, ale i tak czytając je nasuwa się tylko jedna myśl… niesamowity wzrost!

Podcasty

Długość trwania podcastów

Podcasty trwają średnio 35 min. I taka też długość wydaje się najodpowiedniejsza dla pojedynczego odcinka podcastu. Nie za długo, nie za krótko.

W krótszym czasie ciężko jest przekazać jakąkolwiek wartościową treść.

Dłuższe odcinki podcastu to konieczność podzielenia go na kilka odsłuchań (ile czasu jedziesz do pracy? Ile z niej wracasz? Ile czasu sprzątasz?). A dzielenie odcinka na kilka odsłuchań, to gubienie wątku w przerwach w odsłuchiwaniu.

Do tego… ponoć dorosły człowiek nie potrafi w pełni skupiać się w jednym nieprzerwanym ciągu dłużej niż 40 minut na jednej rzeczy, tasku, czy zadaniu.

35 minut? Idealny czas dla podcastu.

Regularne publikacje

Z podcastami jest jak z wpisami na bloga. Jak z gazetami, czy programami telewizyjnymi. Jeśli nie dostarczasz ich regularnie swoim fanom, czytelnikom, widzom, czy słuchaczom, to cię opuszczają. Bo i czemu mieliby czekać nie wiadomo ile, nie wiadomo na co, kiedy dookoła tyle innego – również ciekawego – contentu.

Dostarczanie kolejnych odcinków podcastu co najmniej raz w tygodniu to najlepsze co może zrobić dobry twórca podcastu.

Podcasty są świetnym medium do odpowiadania na pytania fanów

Tak jak w przypadku wpisów na bloga – doskonałą inspiracją do nowych treści/odcinków są pytania czytelników (w tym przypadku słuchaczy). Wystarczy spojrzeć na większość popularnych podcastów biznesowych – duża część odcinków jest inspirowana pytaniami słuchaczy albo są stricte odpowiedziami na te pytania. I taka właśnie forma podcastów naprawdę dobrze się sprawdza. Jak w audycji radiowej. Ktoś dzwoni i pyta, ktoś inny odpowiada.

Podcasty się profesjonalizują, a marketerzy to zauważają

Badania pokazały, że 15% wszystkich dorosłych Amerykanów (39 milionów ludzi!) słuchało podcastów w miesiącu poprzedzającym badanie.

Podcasty

W dodatku jak zaznacza Michael Stelzner z Social Media Examiner i cytujący go Jeff Bullas:

Only 3% of marketers are currently using podcasting in their social media marketing strategy… 32% have a desire to learn how to use podcasting in their marketing efforts and 23% have plans to increase their podcasting activities in 2013

Zresztą to, że marketerzy zauważają potencjał płynący z reklamowania się w podcastach widać już gołym okiem. Reklamy sponsorów słychać już w większości odcinków popularnych podcastów. A że nie są one specjalnie inwazyjne – nie przeszkadzają mi, słuchaczowi.

Widzą to też osoby wchodzące w podcasting. Podcast to już nie tylko medium do promocji swojej osoby, czy swoich treści. To pełnoprawny biznes. Biznes, do którego również można choćby pozyskać zewnętrznego inwestora. Zresztą doskonałym przykładem jest tu jeden z podcastów, który polecam poniżej (StartUp Podcast).

Podcasty – boom w 2015 r

Dziwi mnie niezmiernie to, że w tak wielu publikacjach na temat trendów marketingowych/socialowych/digitalowych na rok 2015 tak niewiele się mówi o podcastach.

Podcasty wróciły do łask. I mam wrażenie, że wróciły na stałe. Lepsze niż kiedykolwiek. Bardziej profesjonalne niż kiedykolwiek. Mocniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. A rok 2015 tylko umocni ich – już i tak niesamowicie mocną – pozycję.

[UPDATE]

W momencie gdy piszę ten update, mamy już rok 2017. I znacznie częściej mówi się dziś o podcastach jako świetnym narzędziu do promocji, świetnym narzędziu do dzielenia się wiedzą/contentem. I znacznie częściej już oczywiście się je wymienia jako jeden z wiodących trendów content marketingowych na świecie.

Podcasty, które polecam

Są podcasty, od których ucha oderwać nie mogę. Są takie, które uwielbiam może i trochę mniej, ale i tak sądzę, że są bardzo dobre i warte polecenia. Te, które znajdziesz w mojej bibliotece podcastów przedstawiam poniżej:

[UPDATE – 31.10.2017]

A na dokładkę kilka polskich, które równie mocno polecam:

Jeśli jakiś ciekawy podcast pominąłem – proszę daj mi o nim znać.

Podziel się tym artykułem ze znajomymi:

newsletter zielinski

Na co dzień edukujemy i pomagamy

Zapisz się do listy mailingowej i bądź członkiem społeczności ponad 1000+ subskrybentów zainteresowanych tematami FinTech i marketplace.

Nie wysyłamy niechcianych treści. Zawsze też możesz się szybko i bezpiecznie z listy wypisać.

2 komentarze

  1. Kamil | lipinski-kamil.pl 2 listopada, 2017 at 6:46 am

    Imponująca lista, w tym dużo anglojęzycznych. Już wiem co będę robił w pracy przy zajęciach mniej angażujących umysł :) Dzięki.

    • Karol Zielinski 2 listopada, 2017 at 10:04 am

      Dzięki wielkie i miłego słuchania! :)

Comments are closed.

Strategia

Go-to-market strategy, strategie biznesowe, IT, marketingowe, płatnościowe

Strategia w FinTech

Strategia w marketplace

Marketing

Od strategii, po wdrożenie. Działania digital marketingowe dedykowane branży FinTech i marketplace.

FinTech marketing

Marketplace marketing

Regulacje

Consulting, doradztwo i wdrożenie. Od krajowych i międzynarodowych regulacji, po standardy i zalecenia branżowe.

Regulacje w FinTech

Regulacje w marketplace

Software development

Od prostych narzędzi, po ogromne rozproszone systemy transakcyjne. Projektowanie, wytwarzanie, wdrożenie.

FinTech software development

Marketplace software development