Nuda i nudzenie sie

Gdy wracam wspomnieniami do lat mojego dzieciństwa nie pamiętam zbyt wielu chwil, w których się nudziłem. Zawsze coś było do zrobienia, do przeżycia.

Zawsze można było pójść pokopać w piłkę, wystrugać miecze z gałęzi, popracować (pochodzę jakby ze wsi).

Z wiekiem można było porobić coś na komputerze, zrobić coś głupiego z kumplami, coś obejrzeć, coś przeczytać, coś napisać.

Nie pamiętam specjalnie czasów, w których się nudziłem. Są odległe i zapomniałem o nich lub – w co wolę dziś wierzyć – nie było ich wcale.

Gdy dziś zaś rozmawiam z moją córką, jest pewien zwrot, który gdy słyszę – włos mi się jeży na głowie.

– Nudzę się

Nudzą się tylko głupi ludzie

Możecie mnie nazwać złym człowiekiem, słabym ojcem. Gdy jednak słyszę, iż moje dziecko się nudzi – aż ciśnie mi się na usta odpowiedź:

– Nudzą się tylko ludzie głupi

Wierzę w to i chciałbym, by i ona w to uwierzyła.

Bo i czym jest nuda? Czym jest nudzenie się?

To stan nicnierobienia, w którym biernie czekamy aż coś lub ktoś się wydarzy. Aż coś przyjdzie do nas samo. Aż ktoś przyjdzie i zaproponuje nam zrobienie czegoś bardziej lub mniej interesującego.

To jak uzależnienie od kogoś lub czegoś. Kogoś lub czegoś, na co wpływu nie mamy. Co jest poza naszą kontrolą. Co stać się może, acz nie musi.

Nie mówię tu bynajmniej o leżeniu na kanapie i patrzeniu w sufit. Nie mówię o odpoczywaniu i nie robieniu niczego. Każdy z nas czasem ma ochotę nic nie robić. Gdy jednak ma na to ochotę lub tego właśnie potrzebuje – nie ma tu mowy o nudzie, nie ma tu mowy o leżeniu i nudzeniu się. Mówimy tu o odpoczynku, resetowaniu się, czy jak zwał, tak zwał.

Człowiek mądry znajdzie sobie zajęcie

Człowiek mądry nie musi ciągle czegoś robić. Potrafi bowiem tak spożytkować daną mu chwilę, by spędzić ją w sposób cokolwiek dla niego znaczący.

Nie chodzi w tym wszystkim o to, by coś ciągle robić.

Nie chodzi o to, żeby ciągle pracować, biegać za piłką, bawić się z dzieckiem, czy rzucać psu piłkę. Można leżeć i wypoczywać, można podziwiać okolicę, siedzieć i oglądać telewizję. Można robić cokolwiek, byle tylko to cokolwiek sprawiało nam przyjemność, dawało nam coś wartościowego, czy jakkolwiek inaczej sprawiało, by ta chwila była czegoś warta.

Nudzenie się kojarzy mi się z bezsilnością. Z brakiem pomysłu na samego siebie, na własne życie, na ten dzień, na tę chwilę. Kojarzy mi się z biernym czekaniem na księcia z bajki. Z biernym czekaniem na klauna, który przyjdzie i nas zabawi.

Nudzenie się jest niczym innym jak bezsensowną stratą czasu.

Część z nas ma już pół życia za sobą

Trochę ponad 25 000 dni – tyle średnio żyje człowiek. To jest jakieś 70 lat. A zapewne sporej części z nas nie będzie dane dożyć tego wieku.

Pierwsze co przychodzi mi na myśl gdy widzę te liczby to to, że nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy ten krótki okres czasu jaki jest im dany, przeznaczają na coś tak bezsensownego jak nudzenie się.

Podziel się tym artykułem ze znajomymi:

newsletter zielinski

Na co dzień edukujemy i pomagamy

Zapisz się do listy mailingowej i bądź członkiem społeczności ponad 1000+ subskrybentów zainteresowanych tematami FinTech i marketplace.

Nie wysyłamy niechcianych treści. Zawsze też możesz się szybko i bezpiecznie z listy wypisać.

Strategia

Go-to-market strategy, strategie biznesowe, IT, marketingowe, płatnościowe

Strategia w FinTech

Strategia w marketplace

Marketing

Od strategii, po wdrożenie. Działania digital marketingowe dedykowane branży FinTech i marketplace.

FinTech marketing

Marketplace marketing

Regulacje

Consulting, doradztwo i wdrożenie. Od krajowych i międzynarodowych regulacji, po standardy i zalecenia branżowe.

Regulacje w FinTech

Regulacje w marketplace

Software development

Od prostych narzędzi, po ogromne rozproszone systemy transakcyjne. Projektowanie, wytwarzanie, wdrożenie.

FinTech software development

Marketplace software development