Kolejne z pojęć, które niby wszyscy znamy, ale tak naprawdę niewielu z nas potrafiłoby podać jego definicję. Dziś odpowiadam na pytanie co to jest migawka.

Wspominałem już o tym czym jest przysłona. Przy okazji tego opowiadania o przysłonie, wspomniałem też (bardzo) delikatnie o migawce. Bardziej zaznaczyłem obecność takiego czegoś.

Dziś trochę konkretniej.

Co to jest migawka?

Za wikipedią:

Migawka – część aparatu fotograficznego służąca do odsłaniania na odpowiedni czas, a następnie zasłaniania z powrotem materiału światłoczułego w celu jego prawidłowej ekspozycji, czyli dostarczenia odpowiedniej ilości światła padającego przez obiektyw.

Czyli, że co? Czyli, że dzięki niej robimy zdjęcie.

Migawkę zwalnia się spustem, wężykiem lub zdalnie – pilotem.

Krótko mówiąc: jest to ruchoma przysłona, umieszczona na drodze światła wpadającego do wnętrza aparatu przez obiektyw. Otwiera się ją na czas potrzebny do zapewnienia prawidłowej ekspozycji.

W momencie robienia zdjęcia migawka odsłania matrycę na określony czas i wówczas obraz rzucany przez obiektyw jest rejestrowany przez elementy światłoczułe.

Migawka a naświetlenie zdjęcia

Migawka to element aparatu odpowiadający za naświetlenie zdjęcia. Jej zadaniem jest precyzyjna regulacja czasu, przez jaki światło z obiektywu pada na matrycę podczas rejestracji obrazu. Zbyt długi czas otwarcia migawki może poskutkować prześwietleniem obrazu (zdjęcie będzie zbyt jasne). Zbyt krótki – niedoświetleniem (zdjęcie będzie zbyt ciemne). Optymalny w danej sytuacji czas migawki szacowany jest na podstawie danych ze światłomierza wbudowanego w aparat, a także wartości przysłony oraz czułości ISO matrycy (parametrów ekspozycji).

Krótko więc mówiąc migawka wyznacza czas naświetlania elementu światłoczułego.

Czas otwarcia migawki

Gdy nie fotografujemy, migawka blokuje dostęp światła do matrycy. W trakcie wykonywania zdjęcia otwiera się tylko na określony moment – czas otwarcia migawki – a następnie zamyka.

Czasy otwarcia migawki zostały usystematyzowane w podobny sposób do tego, który już znamy z posta o wartości przysłony. Dzięki temu usystematyzowaniu w stosunkowo prosty sposób można dostosować czas naświetlania i otrzymać odpowiednią ekspozycję zdjęcia. Zwykle mamy do wyboru konkretne wartości (w sekundach): 1/4000, 1/2000, 1/1000, 1/500, 1/250, 1/125, 1/60, 1/30, 1/15, 1/8, ¼, ½, 1, 2, 4, 8 i tak dalej.

Im krótszy czas, tym krócej światło pada na matrycę. Przy 1/1000 s wpuszczane jest znacznie mniej światła, niż przy 1/2 s. Im krótszy czas, tym łatwiej zamrozić ruch.

Spójrzmy na jakieś przykłady ze strony Sony (po lewej 1/1250 s, w środku 1/20 s, po prawej 1/4 s):

Migawka

Im krótszy czas otwarcia migawki, tym ruch na zdjęciu wygląda na bardziej zatrzymany, jest zamrożony. Im dłuższy czas otwarcia migawki, tym ruch na obiekcie jest bardziej widoczny.

Oto, co można osiągnąć przy krótszym czasie otwarcia migawki (1/1250 s):

Migawka

A oto, co można osiągnąć przy dłuższym czasie otwarcia migawki (5 s):

Migawka

Ogniskowa obiektywu, a czas naświetlania

Warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy: ustawienie zbyt niskich czasów naświetlenia może spowodować, że nasze zdjęcie wyjdzie rozmazane/poruszone.

Ogólna zasad mówi, że ostre zdjęcie uzyskamy nastawiając czas, który jest odwrotnością długości ogniskowej obiektywu. (…) Oto przykład: dysponujemy obiektywem o ogniskowej 50 mm. Jeśli chcemy, aby nasze zdjęcie wyszło ostre, to nie powinniśmy ustawiać czasów niższych, niż 1/50 s.

Więcej informacji

Dodatkowe materiały, które polecam:


Wpis ten jest częścią serii #kazdegodnia.

Podziel się tym artykułem ze znajomymi:

newsletter zielinski

Na co dzień edukujemy i pomagamy

Zapisz się do listy mailingowej i bądź członkiem społeczności ponad 1000+ subskrybentów zainteresowanych tematami FinTech i marketplace.

Nie wysyłamy niechcianych treści. Zawsze też możesz się szybko i bezpiecznie z listy wypisać.

Strategia

Go-to-market strategy, strategie biznesowe, IT, marketingowe, płatnościowe

Strategia w FinTech

Strategia w marketplace

Marketing

Od strategii, po wdrożenie. Działania digital marketingowe dedykowane branży FinTech i marketplace.

FinTech marketing

Marketplace marketing

Regulacje

Consulting, doradztwo i wdrożenie. Od krajowych i międzynarodowych regulacji, po standardy i zalecenia branżowe.

Regulacje w FinTech

Regulacje w marketplace

Software development

Od prostych narzędzi, po ogromne rozproszone systemy transakcyjne. Projektowanie, wytwarzanie, wdrożenie.

FinTech software development

Marketplace software development