Karol Zielinski

Najgorszy typ maila, z jakim przychodzi się człowiekowi zmierzyć? Ten, który nic nie wnosi. Jest, ale jakby go nie było. Niby są w nim słowa, ale jednak jakby był bez treści.

Z tego typu mailami spotykam się najczęściej w trzech przypadkach. Określmy je w skrócie tak:

  • Korpo-gatka
  • Bez-decyzyjność
  • Prawnik-ustawa

Wszystkie trzy charakteryzują się tym samym: są niczym innym jak marnowaniem czasu osoby nadającej, jak i adresata.

Korpo-gatka, czyli coś powiem, ale nie do końca coś powiem, bo może jednak nie powinienem. A może kogoś urażę. A może ktoś źle to zrozumie. A może ktoś przekaże to dalej. A może powiem coś, co ktoś odbierze jako niezgodne z korporacyjnymi wartościami. W skrócie: napisze coś, bo taki mam obowiązek, ale na wszelki wypadek napiszę to tak, by nic z tego specjalnego nie wynikało, a przede wszystkim – uchowaj Boże! – by miało to wywołać jakieś dalsze akcje, czy działania.

Bez-decyzyjność, czyli piękna cecha, niemal na stałe przyklejona do twarzy wielu z nas. A przynajmniej w wielu sytuacjach, bo niekoniecznie musi charakteryzować daną osobę zawsze i wszędzie. Cecha, która objawia się tym, że na maila o treści „przestańmy się kłócić; mamy opcję X i Y, trzeba wybrać tą, która jest najbardziej opłacalna”, dostajemy odpowiedź w rodzaju „ja się wcale nie kłócę”. I kropka, nic więcej.

No i opcja nr trzy: prawnik-ustawa. Czyli prawnik, często młody, czasem radca, czasem jeszcze nie. Człowiek, który na maila o treści „potrzebujemy w naszym regulaminie zamieścić zapisy dotyczące ochrony danych osobowych. Co uważasz, że powinniśmy zmienić i na co?”, otwiera Google, wpisuje tam „RODO”, wchodzi na pierwszą z brzegu stronę z domeną gov.pl, wyszukuje jakiś pierwszy z brzegu paragraf ustawy, robi ctr+c, po czym ctr-v w mailu. Następnie powtarza dwie ostatnie czynności kilkukrotnie, klika „Wyślij” i sam sobie przybija piątkę z okazji dobrze wykonanej roboty.

Panie i Panowie, gorąca prośba ode mnie. Czytajcie co piszecie w mailach. I jeśli nic konkretnego z Waszego maila nie wynika, nie klikajcie „Wyślij”. Lepiej dla Was i Waszych odbiorców będzie jeśli wybierzecie ikonkę ze śmietniczkiem.

Podziel się tym artykułem ze znajomymi:

newsletter zielinski

Na co dzień edukujemy i pomagamy

Zapisz się do listy mailingowej i bądź członkiem społeczności ponad 1000+ subskrybentów zainteresowanych tematami FinTech i marketplace.

Nie wysyłamy niechcianych treści. Zawsze też możesz się szybko i bezpiecznie z listy wypisać.

Strategia

Go-to-market strategy, strategie biznesowe, IT, marketingowe, płatnościowe

Strategia w FinTech

Strategia w marketplace

Marketing

Od strategii, po wdrożenie. Działania digital marketingowe dedykowane branży FinTech i marketplace.

FinTech marketing

Marketplace marketing

Regulacje

Consulting, doradztwo i wdrożenie. Od krajowych i międzynarodowych regulacji, po standardy i zalecenia branżowe.

Regulacje w FinTech

Regulacje w marketplace

Software development

Od prostych narzędzi, po ogromne rozproszone systemy transakcyjne. Projektowanie, wytwarzanie, wdrożenie.

FinTech software development

Marketplace software development