Apple iTunes

Ostatnio miałem przyjemność wystartować z własnym podcastem. Dziś więc dzielę się swym doświadczeniem i wiedzą jak to zrobić. Jak założyć swój podcast i umieścić go w iTunes?

Rzecz jest dosyć prosta. Tak naprawdę w całym procesie nie zaskoczyło mnie nic, poza jedną (ostatnią) czynnością. Ale o niej za chwilę.

Startujemy.

Krok 1: Przygotowanie materiałów

Najważniejsze: nagrywamy pierwszy odcinek (nie ma sensu odpalać podcastu bez pierwszego odcinka). Montujemy go i przygotowujemy do publikacji.

Teraz spisujemy sobie wszystkie informacje na temat podcastu: tytuł, opis, tagi oraz tworzymy dla niego logo.

Krok 2: RSS Feed

Aby dodać podcast do iTunes potrzebujemy adresu do pliku w formacie RSS (podobnie jak przy blogach). W tym pliku znajdować się powinny informacje na temat samego podcastu (tytuł, opis, język, logo itd), jak i o poszczególnych odcinkach (tytuły odcinków, opisy itd). Co dokładnie w tych RSSach powinno się znaleźć opisane jest tutaj.

Możemy RSSa do podcastu stworzyć samemu, jak i umieścić poszczególne odcinki na swoim serwerze, ale moim zdaniem – nie ma to większego sensu.

Lepiej jest skorzystać z jednego z serwisów, które dają możliwość uploadu kolejnych odcinków, jak i same generują RSSy odpowiednie dla iTunes. Serwisów takich jest całkiem sporo. Ja skorzystałem z SoundCloud i generalnie jestem zadowolony.

Krok 3: Upload pierwszego odcinka

Wrzucasz pierwszy odcinek w wybrane przez siebie miejsce (na swój serwer lub do wybranego serwisu). W moim przypadku: do SoundClouda.

Krok 4: Test i walidacja

Gdy już pierwszy odcinek podcastu jest online – bierzemy adres naszego RSS feeda. Oto skąd wziąć adres RSS feeda w SoundCloud.

Gdy już adres mamy – sprawdzamy, czy wszystko z nim w porządku. Można to zrobić bezpośrednio w iTunes lub korzystając z zewnętrznych walidatorów. Ja skorzystałem z validator.w3.org/feed.

Jeśli walidator mówi, że wszystko w porządku – przystępujemy do „oficjalnej” walidacji. Walidację tę robimy już bezpośrednio w Podcasts Connect. Wchodzimy więc na podcastsconnect.apple.com, logujemy się na swoje konto w Apple (korzystając ze swojego Apple ID), dodajemy podcast i klikamy w 'Validate’. O tutaj jest szczegółowa instrukcja jak to zrobić.

Na widoku z wynikiem walidacji sprawdzamy czy wszystko jest w porządku. Zarówno jeśli chodzi o informacje o samym podcaście, jak i o pierwszy odcinek.

Jeśli tak – przechodzimy do następnego kroku.

Krok 5: Submitujemy podcast do iTunes Store

Po walidacji w Podcasts Connect mamy możliwość zasubmitowania podcastu. Robimy to klikając w przycisk 'Submit’. O tu jest szczegółowa informacja jak to zrobić.

Po zasubmitowaniu nasz podcast dostaje status 'Submitted for Review’, a my dostajemy maila, że już za chwilę nasz podcast zostanie sprawdzony przez pracownika Apple.

Krok 5 - jak założyć podcast

Krok 6: Czekamy

Mija kilka godzin. W moim przypadku było to jakieś 5 godzin. Po tym czasie – o ile pracownik Apple stwierdził, że podcast jest w porządku – dostajemy maila z informacją o tym, że podcast został sprawdzony i jest ok.

Krok 6 - jak założyć podcast

Krok 7: Upubliczniamy podcast

I tu pierwszy raz coś mnie zaskoczyło. Wyszedłem z założenia, że skoro napisali mi w mailu, że wszystko jest ok, podcast jest dostępny pod adresem X i za 2 dni będzie w iTunes, to faktycznie tak będzie.

Tymczasem po mniej więcej tygodniu ciągle w iTunes go nie było, a sam adres nie działał.

Napisałem do supportu Apple’a (za trzecim razem znalazłem w końcu prawidłowy adres, na który należy pisać) i dostałem informację zwrotną.

Krok 7 - jak założyć podcast

Aaaaa, a więc trzeba jeszcze coś zrobić…

Klikamy więc w 'Unhide Podcast’ i czekamy.

Po kilku godzinach nasz podcast jest dostępny w iTunes Store i każdy może go słuchać.

Parę dodatkowych, pomocnych informacji

Po pierwsze: warto zapoznać się z tym, co opisane zostało tutaj. Znajdziecie tam cały proces dodawania podcastu opisany przez Apple’a.

Po drugie: warto znać adres mailowy podcastssupport (at) apple.com. To jest adres supportu podcastowego Apple’a. Odpowiadają w przeciągu kilku godzin od napisania, więc nie jest źle.


A jeśli szukasz podcastów do słuchania, zachęcam do subskrybowania tego :)

Podziel się tym artykułem ze znajomymi:

newsletter zielinski

Na co dzień edukujemy i pomagamy

Zapisz się do listy mailingowej i bądź członkiem społeczności ponad 1000+ subskrybentów zainteresowanych tematami FinTech i marketplace.

Nie wysyłamy niechcianych treści. Zawsze też możesz się szybko i bezpiecznie z listy wypisać.

6 komentarzy

 1. Ewelina | www.english-tea-time.com 18 stycznia, 2017 at 1:58 am

  Mam pytanie. W momencie gdy próbuję się zalogować do podcastconnect wyświetla mi się PODCAST CONNECT REQUIRES AN ITUNES STORE ACCOUNT. O co chodzi? To jest Apple ID czy coś innego? Niestety nie mogę tego przejść…

  • Kamila 2 października, 2017 at 12:04 pm

   Dzięki za ten post. Bardzo pomocny :)

 2. grzegorz dudek 1 czerwca, 2017 at 12:06 am

  A jak mogę zostawić komentarz dla Podcastów które subskrybuję ?

  Mam iPhone

  • Karol Zielinski 1 czerwca, 2017 at 8:25 am

   W iPhonie nie jest to do końca tak oczywiste (nie można zostawić review do podcastu korzystając z listy podcastów subskrybowanych). Można natomiast kliknąć w wyszukiwanie, wpisać podcast, który chcemy zrecenzować, kliknąć w niego, po czym kliknąć w zakładkę Reviews. Przy wyszukiwaniu i przy podcastach na liście najpopularniejszych ta zakładka jest widoczna. Na liście podcastów już subskrybowanych jej nie widać.

 3. Seweryn 25 sierpnia, 2017 at 11:50 am

  Serdecznie dziękuję za porady zawarte w tej notce – okazały się bardzo pomocne i mój podcast już oczekuje na akceptację przez iTunes. :)

 4. Szymon Owedyk 28 maja, 2019 at 9:21 am

  Pomocne wskazówki, więc dzięki wielkie. Także i mój podcast jest już niedługo dostępny na iTunes :)

Comments are closed.

Strategia

Go-to-market strategy, strategie biznesowe, IT, marketingowe, płatnościowe

Strategia w FinTech

Strategia w marketplace

Marketing

Od strategii, po wdrożenie. Działania digital marketingowe dedykowane branży FinTech i marketplace.

FinTech marketing

Marketplace marketing

Regulacje

Consulting, doradztwo i wdrożenie. Od krajowych i międzynarodowych regulacji, po standardy i zalecenia branżowe.

Regulacje w FinTech

Regulacje w marketplace

Software development

Od prostych narzędzi, po ogromne rozproszone systemy transakcyjne. Projektowanie, wytwarzanie, wdrożenie.

FinTech software development

Marketplace software development