Film dokumentalny to gatunek, do którego trzeba dorosnąć. Przynajmniej ja musiałem. A gdy już dorosłem… zakochałem się. Dobre filmy dokumentalne można znaleźć w wielu miejscach. Trzeba tylko wiedzieć czego szukać.

Nie mam jakiejś konkretnej kategorii filmów dokumentalnych, które oglądam. Nie mam też jednej, jedynej platformy, na której oglądam (choć najczęściej oglądam dokumenty na Netflixie). Dlatego polecać będę różne filmy dokumentalne, z różnych kategorii, dostępne na różnych platformach.

A, no i listę będę aktualizował na bieżąco. Więc wracaj do niej raz na jakiś czas, bo dochodzić będą kolejne i kolejne pozycje.

Dobre filmy dokumentalne to takie, które pobudzają nasz mózg

Sprawiają, że zaczynamy myśleć, nad czymś się zastanawiać, może nawet coś kwestionować. A historie w nich przedstawiane wraz z upływem każdej kolejnej minuty intrygują nas coraz bardziej.

A przy tym też zrealizowane są w taki sposób, że dobrze nam się je ogląda.

Oto lista takich właśnie filmów.

[OSTATNIA AKTUALIZACJA: 24.03.2018]

Technologie, Internet, przyszłość

Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci – dokument Wernera Herzoga. I to powinno wystarczyć do zarekomendowania filmu. Herzog w formie. Bardzo fajnie zrealizowany, z ciekawymi przemyśleniami, z przedstawieniem obu stron „barykady”, z wypowiedziami osób, w których przemyślenia warto się wsłuchać. O tym, co było, jest i będzie.

Atari: Game Over – to nie jest film porywający, ani w żaden sposób wybitny. Opowiada jednak bardzo, ale to bardzo ciekawą historię upadku firmy, która dla wielu w moim wieku ma status legendarnej.

The Secret Rules of Modern Living: Algorithms – typowy film edukacyjny. Profesor Marcus du Sautoy tłumaczy podstawy działania różnego rodzaju algorytmów w sposób prosty, jasny i przyjemny. Warto posłuchać. Dość łatwo przyswajalna (a przydatna) wiedza.

Ludzie, biografie

I Am Your Father – niesamowita historia niesamowitego człowieka (o której nie miałem zielonego pojęcia). Nie podoba mi się trochę to, co od samego początku próbuje zrobić reżyser (odtworzenie pewnej sceny), ale dla poznania samej historii – polecam wszystkim. Zarówno fanom Gwiezdnych Wojen, jak i tym, którzy Dartha Vadera znają tylko jako człowieka w jakiejś dziwnej czarnej masce.

Living on One Dollar – historia kilku amerykańskich chłopaków, którzy próbują przeżyć dwa miesiące w warunkach, w których żyją niektórzy mieszkańcy Gwatemali. Nie jestem jakimś wielkim fanem tego rodzaju „eksperymentów”, ale z drugiej strony takie filmy zwracają uwagę na rzeczy, których wielu z nas na co dzień nie zauważa. Polecam, bo warto wiedzieć co się dzieje na świecie i z jakimi problemami mierzą się inni ludzie.

Design

Abstrakt: Sztuka designu – serial dokumentalny składający się z kilku odcinków. Dość nierówny (część odcinków świetna, część średnia), ale dla tych odcinków bardzo dobrych – zdecydowanie wart polecenia. Plus, genialnie zrealizowany i zmontowany. Niesamowicie mi się podobał wizualnie.

Życie, lifestyle, sposób życia

Minimalism: A Documentary About the Important Things – film, który polecałem już wielokrotnie przy różnych okazjach. Bynajmniej nie dlatego, że jest jakimś dziełem sztuki, ale dlatego, że z wieloma zasadami w nim przedstawionymi zgadzam się w 100%. Nie jestem fanem jakiegoś radykalnego minimalizmu, ale jednak niektóre zasady minimalistycznego stylu życia staram się promować i polecać innym.

Hot Girls Wanted – mam mieszane uczucia co do tego filmu. Nie dlatego, że jest słaby – jest naprawdę dobrze zrealizowany i porusza niesamowicie interesujący temat. Po prostu mi – jako ojcu – oglądało się go ciężko. Polecam jednak. Szczególnie po to, by zgłębić wiedzę na temat działania branży amatorskich filmów porno i dowiedzieć się jak dziewczyny (nastolatki) do tej branży trafiają.

What the Health – dobry i ciekawy film dokumentalny. Jednak też wydaję mi się (nie jestem specjalistą w tej tematyce) niesamowicie stronniczy i mocno forsujący jedną, konkretną tezę. Aż za bardzo. Niemniej warto obejrzeć, bo może otworzyć oczy na parę aspektów związanych z naszym żywieniem. Po jego obejrzeniu, dla balansu, polecam też obejrzeć recenzję tego filmu w wykonaniu Kasi Gandor.

Making the American Man – to nie jest jakiś niesamowicie dobry film. Gdybym miał go jakoś określić to bardziej mianem lekkiego i przyjemnego. Mi się jednak podobał. Może dlatego, że jestem facetem. Facetem, który lubi słuchać o ludziach, którzy robią rzeczy nieszablonowe, inne, bardziej „pod wymiar”. A w tym filmie właśnie o tym mowa. W tym filmie posłuchasz o ludziach, którzy poświęcają życie na produkowanie różnego rodzaju dóbr dla mężczyzn (np. ubrań). I robią to w trochę mniejszej skali niż popularne ubraniowe sieciówki.

Given – o pewnej rodzinie, której styl życia do standardowych na pewno nie należy. O rodzinie surferów, żyjącej w iście surferskim stylu. O rodzinie, która przemierza cały świat w poszukiwaniu… pewnej ryby. Warto zobaczyć, by otworzyć szerzej oczy na świat i poznać ludzi wyznających trochę inne wartości życiowe od naszych.

Bitwę czas zacząć – Magic the Gathering Pro Tour – nie wiem, może tu chodzi o mnie. Może to dlatego, że mam sentyment z lat młodości (sam bowiem grałem przez parę lat). Niemniej polecam, bo choć wybitny dokument to to nie jest, to jednak daje fajny obraz kilku najlepszych na świecie graczy Magica. Kolejny ciekawy styl życia. Inny od życia, które większość z nas prowadzi.

Terroryzm, dyskryminacje, przestępczość

XIII poprawka – film dokumentalny, z którego dowiedziałem się kilku naprawdę ciekawych rzeczy na temat przestępczości w Stanach Zjednoczonych. A wszystko to w kontekście Afroamerykanów (i ich postrzegania) na przestrzeni lat (i to nie tak wcale odległych). Oczywiście całość przedstawiona tylko z jednej perspektywy, jednakże bardzo interesująco i dlatego warto film obejrzeć.

Psychologia i dookoła psychologii

(Dis)Honesty: The Truth About Lies – interesujący obraz zjawiska kłamstwa. Tak, tego czegoś z czym każdy z nas ma do czynienia na co dzień, przez całe nasze życie. W kontekście zwykłych ludzi, czy celebrytów. W biznesie, w polityce, w mediach i w życiu codziennym. O takich 'mniej szkodliwych’ kłamstewkach i takich, które rujnowały życie wielu.

Biznes, firmy, pieniądze

Betting on Zero – niesamowicie interesujący obraz bogatego człowieka/inwestora, który poświęca lata ze swojego życia na walkę z firmą Herbalife. Abstrahując od motywów Williama Ackmana, ten dokument ogląda się praktycznie z zapartym tchem, nie mogąc się doczekać tego, co się wydarzy dalej. I sam fakt, że jeden, czy dwóch inwestorów giełdowych, potrafi tak mocno zachwiać stabilnością biznesowego giganta, notowanego na amerykańskiej giełdzie… no naprawdę, ogląda się jak dobry film kryminalny.

Brudna forsa – to nie dokument, a serial dokumentalny. Czyli kilka dokumentów w jednym. W dodatku naprawdę dobry serial, o naprawdę ciekawych przypadkach ludzi, którzy dla większego przychodu są w stanie posunąć się naprawdę, naprawdę daleko.

Nie polecam

Nie wszystkie filmy dokumentalne zrobiły na mnie dobre wrażenie. Część nie zrobiła żadnego (i o tych pewnie nie będę tu pisał), a część zrobiła negatywne – mimo, że liczyłem na coś więcej. O tych negatywnych filmach też tu wspominam i będę wspominał.

Oto one:

Tony Robbins: Nie jestem Twoim guru – z kamerą wśród ludzi, którzy dla Tonyego zrobiliby wszystko. Robbins jest niesamowitą jednostką, tego filmu jednak nie dałem rady obejrzeć do końca (nawet przewijając niektóre fragmenty). Jedyna ciekawostka, którą z tego filmu wyniosłem jest taka, że Tony Robbins również przeklina. Jak my wszyscy.

Banking on Bitcoin – bardzo ciekawy temat, z którego można by było zbudować naprawdę dobry dokument. Ten jednak dobrym dokumentem nie jest. Praktycznie nic się z niego nie dowiedziałem, parę razy prawie przysnąłem… a przecież znajduję się w samym centrum jego grupy docelowej.

A może jednak dobra książka?

Proszę bardzo. Oto lista książek, które polecam.

Podziel się tym artykułem ze znajomymi:

newsletter zielinski

Na co dzień edukujemy i pomagamy

Zapisz się do listy mailingowej i bądź członkiem społeczności ponad 1000+ subskrybentów zainteresowanych tematami FinTech i marketplace.

Nie wysyłamy niechcianych treści. Zawsze też możesz się szybko i bezpiecznie z listy wypisać.

Strategia

Go-to-market strategy, strategie biznesowe, IT, marketingowe, płatnościowe

Strategia w FinTech

Strategia w marketplace

Marketing

Od strategii, po wdrożenie. Działania digital marketingowe dedykowane branży FinTech i marketplace.

FinTech marketing

Marketplace marketing

Regulacje

Consulting, doradztwo i wdrożenie. Od krajowych i międzynarodowych regulacji, po standardy i zalecenia branżowe.

Regulacje w FinTech

Regulacje w marketplace

Software development

Od prostych narzędzi, po ogromne rozproszone systemy transakcyjne. Projektowanie, wytwarzanie, wdrożenie.

FinTech software development

Marketplace software development