Po polsku

Dobre filmy dokumentalne

Film dokumentalny to gatunek, do którego trzeba dorosnąć. Przynajmniej ja musiałem. A gdy już dorosłem… zakochałem się. Dobre filmy dokumentalne można znaleźć w wielu miejscach. Trzeba tylko wiedzieć czego szukać.

Nie mam jakiejś konkretnej kategorii filmów dokumentalnych, które oglądam. Nie mam też jednej, jedynej platformy, na której oglądam (choć najczęściej oglądam dokumenty na Netflixie). Dlatego polecać będę różne filmy dokumentalne, z różnych kategorii, dostępne na różnych platformach.

A, no i listę będę aktualizował na bieżąco. Więc wracaj do niej raz na jakiś czas, bo dochodzić będą kolejne i kolejne pozycje.

Dobre filmy dokumentalne to takie, które pobudzają nasz mózg

Sprawiają, że zaczynamy myśleć, nad czymś się zastanawiać, może nawet coś kwestionować. A historie w nich przedstawiane wraz z upływem każdej kolejnej minuty intrygują nas coraz bardziej.

A przy tym też zrealizowane są w taki sposób, że dobrze nam się je ogląda.

Oto lista takich właśnie filmów.

[OSTATNIA AKTUALIZACJA: 05.05.2017]

Technologie, Internet, przyszłość

Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci – dokument Wernera Herzoga. I to powinno wystarczyć do zarekomendowania filmu. Herzog w formie. Bardzo fajnie zrealizowany, z ciekawymi przemyśleniami, z przedstawieniem obu stron “barykady”, z wypowiedziami osób, w których przemyślenia warto się wsłuchać. O tym, co było, jest i będzie.

Atari: Game Over – to nie jest film porywający, ani w żaden sposób wybitny. Opowiada jednak bardzo, ale to bardzo ciekawą historię upadku firmy, która dla wielu w moim wieku ma status legendarnej.

The Secret Rules of Modern Living: Algorithms – typowy film edukacyjny. Profesor Marcus du Sautoy tłumaczy podstawy działania różnego rodzaju algorytmów w sposób prosty, jasny i przyjemny. Warto posłuchać. Dość łatwo przyswajalna (a przydatna) wiedza.

Ludzie, biografie

I Am Your Father – niesamowita historia niesamowitego człowieka (o której nie miałem zielonego pojęcia). Nie podoba mi się trochę to, co od samego początku próbuje zrobić reżyser (odtworzenie pewnej sceny), ale dla poznania samej historii – polecam wszystkim. Zarówno fanom Gwiezdnych Wojen, jak i tym, którzy Dartha Vadera znają tylko jako człowieka w jakiejś dziwnej czarnej masce.

Living on One Dollar – historia kilku amerykańskich chłopaków, którzy próbują przeżyć dwa miesiące w warunkach, w których żyją niektórzy mieszkańcy Gwatemali. Nie jestem jakimś wielkim fanem tego rodzaju “eksperymentów”, ale z drugiej strony takie filmy zwracają uwagę na rzeczy, których wielu z nas na co dzień nie zauważa. Polecam, bo warto wiedzieć co się dzieje na świecie i z jakimi problemami mierzą się inni ludzie.

Design

Abstrakt: Sztuka designu – serial dokumentalny składający się z kilku odcinków. Dość nierówny (część odcinków świetna, część średnia), ale dla tych odcinków bardzo dobrych – zdecydowanie wart polecenia. Plus, genialnie zrealizowany i zmontowany. Niesamowicie mi się podobał wizualnie.

Życie, lifestyle, sposób życia

Minimalism: A Documentary About the Important Things – film, który polecałem już wielokrotnie przy różnych okazjach. Bynajmniej nie dlatego, że jest jakimś dziełem sztuki, ale dlatego, że z wieloma zasadami w nim przedstawionymi zgadzam się w 100%. Nie jestem fanem jakiegoś radykalnego minimalizmu, ale jednak niektóre zasady minimalistycznego stylu życia staram się promować i polecać innym.

Hot Girls Wanted – mam mieszane uczucia co do tego filmu. Nie dlatego, że jest słaby – jest naprawdę dobrze zrealizowany i porusza niesamowicie interesujący temat. Po prostu mi – jako ojcu – oglądało się go ciężko. Polecam jednak. Szczególnie po to, by zgłębić wiedzę na temat działania branży amatorskich filmów porno i dowiedzieć się jak dziewczyny (nastolatki) do tej branży trafiają.

Terroryzm, dyskryminacje, przestępczość

XIII poprawka – film dokumentalny, z którego dowiedziałem się kilku naprawdę ciekawych rzeczy na temat przestępczości w Stanach Zjednoczonych. A wszystko to w kontekście Afroamerykanów (i ich postrzegania) na przestrzeni lat (i to nie tak wcale odległych). Oczywiście całość przedstawiona tylko z jednej perspektywy, jednakże bardzo interesująco i dlatego warto film obejrzeć.

Nie polecam

Nie wszystkie filmy dokumentalne zrobiły na mnie dobre wrażenie. Część nie zrobiła żadnego (i o tych pewnie nie będę tu pisał), a część zrobiła negatywne – mimo, że liczyłem na coś więcej. O tych negatywnych filmach też tu wspominam i będę wspominał.

Oto one:

Tony Robbins: Nie jestem Twoim guru – z kamerą wśród ludzi, którzy dla Tonyego zrobiliby wszystko. Robbins jest niesamowitą jednostką, tego filmu jednak nie dałem rady obejrzeć do końca (nawet przewijając niektóre fragmenty). Jedyna ciekawostka, którą z tego filmu wyniosłem jest taka, że Tony Robbins również przeklina. Jak my wszyscy.

%d bloggers like this: